Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Pałacowe spotkania z historią

Biblioteka

Gminna Biblioteka Publiczna
w Siekierczynie

Siekierczyn 1
59-818 Siekierczyn
tel/fax. 75 722 17 77
e-mail:
pl-pl.facebook.com/bibliotekaSiekierczyn

Bibliotekarz: Marzena Stelmach
Godziny otwarcia:

 • wtorek 9.00 – 17.00
 • czwartek 9.00 – 17.00
 • piątek 9.00 – 13.00

Filia Biblioteki w Zarębie

Zaręba, ul. Osiedlowa 29
59-800 Lubań
Tel/fax. 75 722 1732
e-mail:
pl-pl.facebook.com/bibliotekaSiekierczyn

Bibliotekarz: Marzena Stelmach
Godziny otwarcia:

 • poniedziałek 9.00 – 17.00
 • środa 9.00 – 17.00
 • piątek 13.30 – 17.00

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Siekierczynie ma za zadanie rozpoznawać, rozwijać i zaspokajać potrzeby czytelnicze i informacyjne społeczności gminy Siekierczyn.
Misję tę Biblioteka realizuje poprzez zadania szczegółowe:

 • Gromadzenie, opracowywanie i przechowywanie materiałów bibliotecznych, ze szczególnym uwzględnieniem materiałów dotyczących własnego regionu.
 • Udostępnianie zbiorów bibliotecznych na miejscu, wypożyczanie do domu.
 • Prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej.
 • Popularyzacja książki i czytelnictwa.
 • Udostępnianie Internetu w celach informacyjno-edukacyjnych.
 • Współdziałanie z instytucjami, organizacjami i towarzystwami w rozwijaniu i zaspakajaniu potrzeb oświatowych i kulturalnych społeczeństwa.
 • Doskonalenie form i metod pracy bibliotecznej.

Biblioteka bierze udział w programach:

 • Biblioteki Narodowej – „Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek”
 • Mała książka - wielki człowiek

Zbiory Gminnej Biblioteki Publicznej w Siekierczynie

 • Księgozbiór liczy ogółem 34421 woluminów, w tym Filia Biblioteki w Zarębie posiada 16175 woluminów,
 • Księgozbiór podręczny zawiera m.in. encyklopedie, leksykony ogólne i tematyczne, słowniki, albumy, przewodniki turystyczne.
 • Zbiory regionalne - książki, czasopisma dotyczące naszego regionu.

Gminna Biblioteka Publiczna w Siekierczynie uzupełnia księgozbiór według zapotrzebowania pod względem tematycznym, według zainteresowań czytelników oraz z uwzględnieniem nowości wydawniczych zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Biblioteka zakupuje nowości ze środków budżetowych i dotacji z Biblioteki Narodowej. Przyjmujemy także książki od prywatnych darczyńców. Czytelnikami naszej biblioteki mogą być wszyscy mieszkańcy gminy Siekierczyn. Według stanu na 31 grudnia 2022r. czytelników jest 501. Zapisując się do naszej biblioteki należy posiadać dokument tożsamości, w przypadku dzieci potrzebna jest zgoda i podpis rodziców. Jednorazowo można wypożyczyć 5 książek na okres nie dłuższy niż 4 tygodnie. Biblioteka dysponuje również księgozbiorem podręcznym, z którego można korzystać na miejscu. Biblioteka organizuje konkursy czytelnicze, wiedzy, plastyczne, wystawy, promocje książek, spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, warsztaty. Organizuje zajęcia w czasie ferii i wakacji. Dysponuje w Zarębie stanowiskiem komputerowym dla czytelników z bezpłatnym dostępem do Internetu oraz do darmowej wypożyczalni - Academica (umożliwia korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej).

Zakup nowości wydawniczych na rok 2016, 2017, 2018 i 2019, 2020 zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Zakup nowości wydawniczych na rok 2021 zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” w zakresie zadania „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”

Zakup nowości wydawniczych na rok 2022 dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” w zakresie zadania „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”.

 

Artykuły

 • Młodzieżowy Klub Książki

  Pierwsze nasze spotkanie w roku szkolnym odbędzie się 3.10 (wtorek) o godzinie 15.30 w bibliotece w Siekierczynie. Zapraszamy młodzież ze szkoły średniej na wspólne spotkania. Jeśli macie pytania, piszcie do nas. Może chcecie, aby utworzyła się grupa w Zarębie. Huuuraaaa:) Możemy połączyć dwie grupy, możemy coś pozmieniać. Tylko piszcie, przychodźcie na pierwsze spotkanie ZAPRASZAMY:)

  Czytaj Więcej o: Młodzieżowy Klub Książki
 • Narodowe Czytanie

  9 września Gminna Biblioteka Publiczna w Siekierczynie również dołączyła się do akcji Narodowego Czytania. Odczytane zostały fragmenty książki Elizy Orzeszkowej pt. "Nad Niemnem" opisujące żniwa. Była również ekspozycja różnych wydań książek E. Orzeszkowej. Dziękuję bardzo Paniom Eli i Teresie, Panu Piotrowi oraz Oli za odczytanie fragmentów książki.

  Czytaj Więcej o: Narodowe Czytanie
 • Narodowe Czytanie

  Nasza biblioteka również w tym roku dołącza do akcji Narodowego Czytania, które odbędzie się 9 września podczas Gminnych Dożynek na stadione LZS w Siekierczynie. Odczytamy fragmenty opisu żniw z utworu "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Będzie również mała wystawa poświęcona autorce oraz różnych wydań książek Elizy Orzeszkowej. Miło nam również poinformować, że mamy okolicznościową pieczęć, która posłuży do składania pamiątkowego stempla na przyniesionych przez mieszkańców egzemplarzach „Nam Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

  Czytaj Więcej o: Narodowe Czytanie
 • Wycieczka w Rudawy Janowickie

        Dnia 24 sierpnia odbyła się dla dzieci i młodzieży piesza wycieczka w Rudawy Janowickie. Miała ona na celu pokazanie młodym ludziom, jak można cudownie spędzić czas bez telefonu i komputera oraz zaszczepić miłość do wędrówek górskich.

        Przygodę rozpoczęliśmy o godzinie ósmej rano. Przez cały dzień przeszliśmy około 15 kilometrów. Pogoda i humory dopisywały. Około godziny 19-tej zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy pociągiem do Zaręby. Dziękujemy Piotrowi Kretowi oraz Andrzejowi Torbiczowi za wsparcie i pomoc.

  Czytaj Więcej o: Wycieczka w Rudawy Janowickie