Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Pałacowe spotkania z historią

GRUPA OD ANIOŁA STRÓŻA

„Grupa od Anioła Stróża” powstała w 2004 r. z inicjatywy Jolanty Napadłek przy współpracy z miejscowym proboszczem ks. kan. Franciszkiem Molskim. W skład tej 30-to osobowej Grupy wchodzą dzieci, młodzież i dorośli.

Grupa od Anioła Stróża

Pierwszym zrealizowanym przedsięwzięciem Grupy był spektakl „Chodzi Anioł Stróż po świecie” wg wierszy i zapisków ks. Jana Twardowskiego, a przygotowywany dla uczczenia Jego 90-tych urodzin. Zwróciliśmy się o pomoc do Teatru ES z Siedlec i dzięki wielkiej uprzejmości dyr. Andrzeja Meżeryckiego otrzymaliśmy, ich autorstwa, podkład muzyczny do wierszy ks. Jana.

Pierwszym zrealizowanym przedsięwzięciem Grupy był spektakl „Chodzi Anioł Stróż po świecie” wg wierszy i zapisków ks. Jana Twardowskiego, a przygotowywany dla uczczenia Jego 90-tych urodzin. Zwróciliśmy się o pomoc do Teatru ES z Siedlec i dzięki wielkiej uprzejmości dyr. Andrzeja Meżeryckiego otrzymaliśmy, ich autorstwa, podkład muzyczny do wierszy ks. Jana.

Od września 2005 r. rozpoczęły się prace nad przygotowaniem „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II dla upamiętnienia rocznicy Jego śmierci. Dzieło to w części było przez nas recytowane, a w części śpiewane do muzyki, którą skomponował Stanisław Sojka. Podczas rozmowy telefonicznej z Panem Sojką dowiedzieliśmy się, że jesteśmy pierwszymi (o których On wie), którzy śpiewają Tryptyk do Jego muzyki. Stąd też wyszedł naprzeciw naszej prośbie i nie tylko nagrał nam swoją muzykę, ale osobiście przyjechał do Osiedlowego Domu Kultury do Zaręby, przeprowadził próbę z muzyczną częścią grupy i na tej podstawie dostosował swoją kompozycję do naszych potrzeb. Doceniając nasze starania i umiejętności osób śpiewających, w tym Męskiego Chóru Parafialnego z Zaręby obiecał, że kiedyś na jakimś występie sam dla nas zagra. Premiera odbyła się 2 kwietnia 2006 r. w Zarębie.

Grupa od Anioła Stróża

Przez kolejny rok Grupa pracowała nad spektaklem pt „Pamiątka z tej ziemi”. Scenariusz traktuje o życiu człowieka na ziemi, o pięknie przyrody jaka nas otacza, o wartościach stanowiących sens życia, o miłości, przyjaźni. W spektaklu tym mówimy o przywiązaniu do ojczyzny. Podkreślamy mocno i to, ze pozostaje po nas zło, jako okrucieństwa wojen, nienawiść, pycha i bezduszność. Jest tu miejsce na przesłanie Jana Pawła II i ks. Jana Twardowskiego. Wszystko przeplata się z historią siedmiu dni stworzenia świata. Teksty Biblii, prozy i poezji wkomponowane są w muzykę Vivaldiego i Starego Dobrego Małżeństwa do słów Edwarda Stachury. Premiera tego spektaklu odbyła się 10 czerwca 2007 r.

Każdego roku - 18 stycznia, dla uczczenia rocznicy śmierci ks. Jana Twardowskiego, Grupa od Anioła Stróża przygotowuje „Wieczór
wspomnień o Janie od Biedronki – byliśmy, widzieliśmy, czytaliśmy, … pamiętamy”.

26 kwietnia 2009 r. w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Zarębie odbyła się premiera czwartego spektaklu Grupy. Jest to spektakl pt. „Przyjaciel Anioł”, w którym wykonywane są piosenki do tekstów Lecha Tkaczyka i muzyki Jacka Wanszewicza. „Przyjaciel Anioł” to spektakl, który próbuje odpowiedzieć na pytanie „kim są Ci Niebiescy Posłańcy”, i który pokazuje jak ważny w życiu jest „przyjaciel”, ten który pomoże stanąć we właściwym miejscu, i ten który wytłumaczy, gdy po ludzku „nie wiemy”.

Grupa od Anioła Stróża        Grupa od Anioła Stróża

Oglądali nas już mieszkańcy - parafianie naszego dekanatu i dekanatów sąsiednich, kobiety i dzieci z Domu Samotnej Matki z Dziećmi z Pobiednej, podopieczni lubańskiego hospicjum i Domu Opieki Społecznej „Pogodna Jesień” w Jeleniej Górze, skazani z Zakładu Karnego w Zarębie, młodzież licealna i gimnazjalna, dla których występujemy z okazji Dni Papieskich. Nasze świadectwo zawoziliśmy do Franciszkanów do Nysy, do Klaretynów z Krzydliny Małej, do parafii w Słupie, do Wrocławia – Pawłowic, Bolesławca, Kamiennej Góry, Chojnowa. Grupę od Anioła Stróża znają już parafianie Kopanicy i Tuchorzy w woj. Wielkopolskim.

19 września br. uświetnialiśmy naszym spektaklem „Pamiątka z tej ziemi” Finał XII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O ludzką twarz człowieka” organizowanego co roku w Krośnicach przez ks. Wacłwa Buryłę.

Grupa od Anioła Stróża

W tym roku powiat lubański ogłosił Grupę od Anioła Stróża „Kreatorem i Twórcą Kultury Powiatu Lubańskiego”. I choć jest to zaszczytny tytuł nie ma dla nas większej nagrody od wzruszeń widzów, od ich zachwytu, łez, od zadumy, do której skłaniają prezentowane treści. Nie ma większej nagrody od świadomości, że z nieba uśmiecha się do nas Sługa Boży Jan Paweł II i Jan od Biedronki. Bo od nich wszystko się zaczęło!

Jolanta Napadłek