Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Odkrywamy tajemniceZaręby (Lichtenau) - IMPREZA KULTURALNA

14 sierpnia 2011 r na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Zarębie odbył się festyn – impreza kulturalna pn. „Podróż do osiemnastowiecznej Zaręby (Lichtenau)”. Również w tym roku tj. 10 czerwca, wspólnie przeniesiemy się do XVIII wieku. Odbędzie się druga edycja tej imprezy pod nazwą „Odkrywamy tajemnice Zaręby (Lichtenau)” organizowana przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Siekierczynie a dofinansowywana ze środków europejskiego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, programu Leader.

W przypałacowym ogrodzie spotkamy ludzi w strojach z epoki, posłuchamy opowieści ówczesnego pastora Zaręby Johanna Ehrenfrieda Dehmela o codziennym życiu naszych przodków (widowisko historyczne w wykonaniu aktorów Zdrojowego Teatru Animacji w jeleniej Górze). Obejrzymy przemarsz XVIII – wiecznej Lubańskiej Straży Miejskiej, która zaprezentuje pokaz musztry wojskowej. Znani regionaliści czyli Andrzej Kuźniar, Janusz Skowroński, Janusz Kulczycki i Łukasz Tekiela będą opowiadać o ciekawostkach historycznych ziem Górnych Łużyc. Zaprezentujemy wystawę „Pionierskie lata gminy Siekierczyn 1945-56” jako zapowiedź powstającej książki Andrzeja Kuźniara o tym samym tytule. W pięknych zakamarkach zarębiańskiego parku Łużycka Drużyna Łucznicza z Lubania zaprezentuje swoją osadę z machinami, bronią, strojami. Zespół Pałacowo-Parkowy znowu ożyje, zabrzmi muzyka, zabawa i śmiech. Ten dzień to święto całej gminy Siekierczyn, która pokaże wszystko co ma najlepszego czyli własne tradycje, kulinaria, rękodzieło, zdolności artystyczne, a przede wszystkim gościnność i otwarte serca.